Telewizja naziemna – jak odbierać darmową telewizję? Poradnik

| 0 Komentarzy
Telewizja naziemna jest świetnym rozwiązaniem, aby obejrzeć coś w telewizorze za darmo. Jak odbierać darmowe kanały?

Zastanawiasz się czym może być telewizja naziemna? Jak z niej skorzystać? Jak odbierać darmową telewizję? Bez obaw, w naszym poradniku dowiesz się wszystkiego na temat tego typu rozwiązania, które być może będzie dla Ciebie świetnym wyborem.

Co to jest telewizja naziemna?

Najprościej odpowiadając na to pytanie, telewizja naziemna jest sposobem nadawania wielu kanałów telewizyjnych, przy użyciu naziemnych nadajników rozmieszczonych na terenie całej Polski. Warto dodać, że naziemna telewizja cyfrowa wyparła kilka lat temu telewizję analogową, a dzięki temu odbiorcy zyskali dostęp do większej liczby kanałów przy zachowaniu lepszej jakości obrazu i dźwięku.

Telewizja naziemna działa w Polsce już od kilku lat, a z roku na rok zyskuje nowych zwolenników. Jej zaletą jest brak opłat za odbiór i brak konieczności podpisywania długoterminowych umów z dostawcami telewizyjnymi. Oczywiście naziemna telewizja cyfrowa oferuje dostęp wyłącznie do niektórych stacji, ale dla wielu odbiorców jest to wystarczające rozwiązanie.

black friday

Darmowa telewizja naziemna – jak ją odbierać?

Zastanawiasz się jak odbierać telewizję naziemną? Nie jest to tak skomplikowane, jak może się wydawać. Jednak należy się przygotować, że telewizja naziemna będzie wymagać dokupienia dodatkowych urządzeń do telewizora. Mowa głównie o dekoderze DVB-T2 i ewentualnie o dodatkowej antenie, o ile już jej nie posiadamy. Nie zawsze są one jednak potrzebne. Od czego to zależy? Przede wszystkim od posiadanego telewizora.

  • Telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T2 na ogół wystarczy tylko podłączyć do niego kabel antenowy. Wszystkie telewizory wyprodukowane od 2020 roku powinny być wyposażone w moduł, który umożliwia odbieranie telewizji naziemnej.
  • Telewizor bez wbudowanego tunera należy wyposażyć nie tylko w antenę, ale też w dekoder DVB-T2. Takie rozwiązanie pozwoli sporo zaoszczędzić. Dekoder można kupić już za kilkadziesiąt złotych, choć polecamy wybrać trochę droższy.

Telewizja cyfrowa naziemna jest więc dość łatwo dostępna praktycznie dla każdego. Użytkownicy starszych telewizorów muszą dokupić tuner DVB-T2, aby odbierać telewizję naziemną, a posiadacze nowych urządzeń z wbudowanym tunerem bez większych problemów odbiorą sygnał telewizji naziemnej.

Kanały dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej

Program TV naziemnej można łatwo sprawdzić w sieci. Na przestrzeni lat pula stacji, jakie mogła zaoferować naziemna TV, zdecydowanie wzrosła. Obecnie jest to już ponad 30 kanałów ogólnopolskich oraz liczne stacje lokalne, które są charakterystyczne dla konkretnych województw. Oto telewizja naziemna i jej darmowe kanały ogólnopolskie:

  • MUX 1: Stopklatka TV, 8 TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV.
  • MUX 2: Polsat, TVN, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2, TVN 7, Super Polsat.
  • MUX 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP 3, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia.
  • MUX 4: Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP, TVP Rozrywka, TVP Sport HD, TVP 4, TVP 6.

Jak widać, nowa telewizja naziemna posiada dość szeroki i zróżnicowany wachlarz programów. Są w nim kanały sportowe, kulturalne, rozrywkowe i wiele innych. Co ciekawe spora część kanałów DVB-T2 jest nadawana w jakości FullHD. Naziemna telewizja cyfrowa jest więc realną alternatywą dla telewizji kablowej lub satelitarnej, a szczególnie przez wzgląd na to, że jest darmowa. Naziemna telewizja w Polsce działa od 2013 roku. Na przestrzeni lat TV cyfrowa nie tylko poszerzyła liczbę stacji, ale też objęła swym zasięgiem większą część kraju. Dziś telewizja naziemna cyfrowa powinna działać praktycznie w dowolnej lokalizacji – czasami to tylko kwestia lepszej anteny albo zastosowania wzmacniacza.

Jaki dekoder do telewizji naziemnej wybrać?

Nowa telewizja naziemna wymaga zakupu tunera DVB-T2 w sytuacji, gdy nasz telewizor nie obsługuje standardu MPEG-4, ponieważ to w tym formacie jest nadawany sygnał darmowej telewizji. Zakup dekodera do telewizji naziemnej będzie tańszym wyborem od nabycia nowego telewizora, a efekty będą tak samo zadowalające, dlaczego więc nie skorzystać?

Parametrów, którymi należy się sugerować podczas wyboru tunera DVB-T2, nie ma zbyt dużo. Podczas zakupu zwróć uwagę na rozmiar urządzenia, a także design, ponieważ dekoderów jest naprawdę sporo! Oczywiście naturalnym kryterium jest cena tunera. To tutaj możemy natknąć się na różne niespodzianki, bowiem tańsze egzemplarze mogą oferować np. rozdzielczość HD, a nie FullHD. Obowiązkowo należy sprawdzić ten parametr.

Dodatkowo, droższy tuner DVB-T2 może oferować autorskie oprogramowanie z dostępem do Internetu i takich usług smart TV, jak np. Netflix, YouTube czy Spotify. Wiele dekoderów umożliwia nagrywanie programów na pendrivie, a to ciekawy dodatek. Jeżeli z chęcią chcielibyśmy wyposażyć się w tuner, aby odbierać nową telewizję naziemną i przy okazji skorzystać z Internetu, to musimy liczyć się na znacznie większy wydatek. Sporą popularnością cieszą się dekodery takich firm jak Xoro, Technisat, Wiwa, Opticum, VU+ oraz Ferguson. Jeśli szukałeś odpowiedzi jak odbierać telewizję naziemną, to właśnie za pomocą dekodera.

Antena DVB-T2 – doradzamy w wyborze anteny

Odbiór telewizji naziemnej bezpośrednio na ekranie telewizora, wymaga podłączenia się do anteny. Nowa telewizja naziemna może być odbierana przy pomocy anteny pokojowej lub zewnętrznej. Co wybrać?

  • Antena zewnętrzna – mieszkając w bloku, najczęściej można skorzystać z anteny dachowej lub balkonowej – w wielu budynkach urządzenia tego rodzaju są zamontowane na stałe, a instalacja może być rozprowadzona tak, że wystarczy już tylko podłączyć przewód antenowy do telewizora.
  • Antena pokojowa – sprawdzi się wówczas, gdy nie można zastosować anteny zewnętrznej, a szczególnie w sytuacji, gdy sygnał jest silny.

W sytuacjach, gdy TV naziemna nie odbiera w danej lokalizacji zbyt dobrze, można jeszcze wziąć pod uwagę zastosowanie wzmacniacza antenowego. Wiele osób szuka sposobu na to, jak odbierać telewizję naziemną bez anteny zewnętrznej. Można sięgnąć po antenę pokojową albo skorzystać z tunera do komputera, który wykorzystuje do działania sieć Wi-Fi.

5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.